Från första början var min tanke att jag skulle göra en vit glögg på en bas av flädersaft. Men när den helt mirakulöst var spårlöst försvunnen från hyllan i det stora skafferiet, var det enda rätta att ta försommarens syrensaft i hampan, och tillreda den med kryddorna.
Börja med förberedelserna en dag innan det tänkta serveringstillfället, så att julens kryddor kommer till sin rätt och får blomma ut ordentligt.
God Glögg!
Vit glögg på syrensaft
3 dl koncentrerad saft av syren eller flädersaft om det är lättare att få tag på
7 st kryddnejlikor
1 vaniljstång
1 kanelstång
1 stjärnanis
1 cm bit färsk ingefära
1 flaska torrt vitt vin
Clementin och kanelstång till glasen
1. Blanda saften med kryddorna. Glöm inte att dela vaniljstången. Låt det hela stå och dra sig i ett dygn.
2. Tillsätt det vita vinet och värm glöggen varsamt, utan att den får koka. Bjud av glöggen i glas med skivor av clementin och hel kanelstång.
Vad roligt med en sommarhälsning i form av syrénsaften! Vi drack tyvärr upp vår egen för länge länge sedan! Men nästa sommar ska jag göra mycket mer! God jul från rekordsnöiga Helsingfors!
Nicolina, en liten sommarvink skadar inte i dessa kalla dagar. Nu är vår saft också helt slut, men det lär bli många fler flaskor till nästa säsong.
Hoppas du får en smakrik och God Jul!
Det var ett trevligt sätt att använda lite av saften som finns i frysen.
Emmy, åååå så du har sparat av din syrensaft. Kommer du att prova den vita glöggen nu då?