Nu har jag avsmakat syrénsaften som jag satte för två dagar sedan. Den smakade mycket godare än jag hade förväntat mig. Som en lätt smekning i munnen från ett avlägset syrénbestånd. Med andra ord man bara anar den lila blommans annars så tydliga och karaktärisktiska doft.
Har varit rädd för att det ska bli en för genomträngande beska, men icke. Jag har med avsikt dragit ner en hel del på det vita sockret och lagt till av vår självrunna försommarhonung. Saften har en tydlig blommig doft och smak. Det är fortfarande sött men man kan ändå känna en viss syra från citronerna.
Syrénsaft med försommarhonung
40 syrénklasar
2 l vatten
1 l socker
1 dl försommarhonung
2 citroner, gärna ekologiska
50 g citronsyra
1. Repa syrénblommorna från klasarna och lägg i en ren stor bunke. Borsta citronerna noggrant under varmt vatten och skiva dem.
2. Varva blommor, citronskivor och citronsyra. Koka upp vatten och rör i av socker samt honung. Viktigt att vattnet är riktigt hett så att jästsvampar på blommor och i honungen dör. Slå sockerlagen över blommor och citron.
3. Täck bunken och låt stå kallt i två dygn. Rör om då och då.
4. Sila saften och häll upp på väl rengjorda flaskor. Det går också att frysa in saften i plastpåsar.
Hos dig har det hänt massor som vanligt! Saften din pratade jag om nyss vid matbordet och jag är riktigt sugen att prova. Ha en riktigt skön midsommarhelg och hoppas att vi ses i sommar!?
Kram Karin
Har du fortfarande kvar av syrénblommor uppe hos dig, så testa saften snarast. Midsommaraftons fördrink fick en liten skvätt av syrénsaften och isbitar med blommor däri.
Hoppas din midsommarhelg blir lugn och god. Vi får se till att pricka in en kaffe i semesterschemat.
Kram Mimmi
Vad skoj att du gillade saften!
Jag har varit datorlös i skärgården ett par veckor, och därför inte hunnit kolla hur det gick. OCH så gjorde jag saft på vresrosens kronblad, men enligt samma recept annars. Och DET du! Färg, smak, känsla… oj, oj, oj!
Njut i sommarvärmen!
Nicolina
Nicolina, härligt med skärgårdsvistelse. Saften var till belåten het. Den enda avvikelsen från ditt recept var att jag bytte ut en del av sockret mot honung.
Låter verkligen frestande med rosensaft.
Högsommarhälsningar/ Mimmi
[…] försvunnen från hyllan i det stora skafferiet, var det enda rätta att ta försommarens syrensaft i hampan, och tillreda den med […]