En läsare skrev och frågade:
”Jag undrar hur ni odlar ärt/solrosskott. Kan man använda vanliga torkade ärtor/solrosfrön eller behövs någon speciell typ?”
Vi har odlat skott i våra odlingtråg under flera vintersäsonger. Detta för att på ett enkelt sätt få superfärska gröna blad.
Så här har vi gjort när vi testat med vanliga gula ärter från skafferiet VS ärter speciellt framdragna för skott. Lite om hur lång tid det tar innan man kan börja skörda och hur vi gått till väga finner ni här.
Solrosskott har vi också provat oss fram med, både köpta frön och från solrosor som vi odlat i trädgårdslandet. Det brukar inte vara något som helst problem att få fart på växtligheten, se bara här, visst blir man sugen.
I kväll sådde vi årets andra omgång av frön och ärtor till vår inomhusodling.
Ta ordentligt med jord, 4-5 cm och strö över av ärtor och solrosfrön.
Tryck ner dem med handen så de får bra jordkontakt.
Gjorde lite misslyckade försök att grodda förra året men det är nog dags igen. Gula ärtor ska jag definitift försök med och solrsoskott är ju en klar favorit som jag dessvärre (borde odla själv) köper förpackade i affären..Bra inspiration!
Chezsofia, prova gärna igen. Det är så gott med sprirade frön och sen blir det riktigt vackert i fönstret med allt det gröna.
Vi har ett underbevattningstråg som gör att jorden inte packas ihop och det ger även en jämn och fin bevattning.
Lycka till/ Mimmi
Låter fantastiskt, jag ska absolut testa med ärtskott! Suveränt projekt när det börjar klia i odlingsfingrarna, och allt man ser är snö… Dessutom älskar mina barn ärtskotten som man köper i minitråg i affären.
Annica, visst är det fint med en miniodling. Perfekt för dina barn när de kan börja klippa..
Härligt med tips från en riktig groddexpert! Här hos J har vi katter som förstör varje försök till odling i jord, men för en del sorters groddar går det ju lika bra med en glasburk.
Hälsar fröken Dill
Fröken Dill, dessa katter. Våra kattgubbar älskar citrongräset.
God groddning / Mimmi
Hej Mimmi!
Vilken härlig sida du har. Hittade den igår när jag sökte på ayurvediska rätter (som du testade för ett par år sen).
Kul att få lite ny inspiration 🙂
Har du förresten testat att grodda vetegräs? Några tips i så fall?
Tack för att du delar med dig av dina bra tips,
MVH Jenny
Hej Jenny, vad kul att du hittade hit och att du kan finna ny inspiration. Jag har inte odlat vetegräs så jag inte dela med av några goda råd i detta fall.
Med mathälsningar/ Mimmi
Kul. Jag har köpt ett paket gröna ärtor för ändamålet.
Vad bra, Inger. Det finns inte godare grönt så här års.