Nu har jag plockat in av de första toppmurklorna som turligt nog växer här på min tomt. De är något senare i år men med tanke på den vargvinter vi haft så är det helt i sin ordning. Förra våren smög jag omkring som en spejande vild indian här på gården i jakten efter de skrynkliga hattarna. I de inlägget som jag skrev då berättade jag om skillnaderna mellan toppmurklan och stenmurklan när det gäller tillagningen. Det är bra att vara säker på sin sak när man plockar sina murklor precis som vid all svampplockning så ta gärna en titt hur jag gjorde då.
Nä, nu ska jag gå ner till köket och laga till av vårens första toppmurklor som vi sedan ska avnjuta på en bit nybakat bröd.
Ha en bra kväll !
Några exemplar har visat sig av Toppmurklan….
Vilken syn! Murklorna är ju märkliga svampar.
Jag läste i DN härom dagen, att någon svampexpert tyckte det var fel att det saluförs stenmurklor i Sverige, då de är såpass giftiga även i tillrett tillstånd att barn och åödringar, eller sjuklingar, ej bör äta dem.
Toppmurklan var vad man borde hålla sig till, enligt experten i fråga – och det ligger väl en hel del i det?
Murkelsås är inte fel…;)!
Åhh så gott! Det åt jag mkt som liten när vi plockade själva i sandmarkerna i norr! Murkelsås… Jisses så gott det är! Det är nog 25 år sen…
Niiiice, vi har fullt med stenmurklor hemma.. å i små mängder kan man väl äta dem också.. för cancer kan man ju få av allt nu för tiden… 🙂
Vilken lycka! Toppmurklor är toppen!!!! Antagligen finns det ställen där de växer i närheten av mitt sommarhus men jag har inte hittat dem ännu. Systern har ett ställe, men skam den som snor sin syrras svampställe!
Hälsar frk Dill
Vilken kanonbra bild du fick på den! Har nog aldrig smakat toppmurkla någon gång, måste göra det i år. 🙂
Många år sedan jag åt stenmurklor nu. Man fegade ju ur när det blev allt det där giftpratet men de har en otrolig smak!
Kanske ska spana efter toppmurklor …..
Svamp i mat kan verkligen vara ljuvligt gott & kan tänka mej det blir extra gott då man fått plocka den själv från skogen 🙂 !
Själv så pysslar jag med bakningen, det är harmoni & gott det med 🙂
Hoppas du haft en härlig onsdag!
Ätlig svamp i trädgården måste ju vara bland det lyxigaste som finns! Tycker jag i allafall, som knappt hittar någon i skogen… 🙂
Oj vad du verkar ha det bra=)
Hej alla! Det har varit några kvällar med roligt, trevligt och gott på annat håll. Men nu är jag åter hemma.
Annika, det är bra att ämnet tas upp i de stora tidningarna. Barna och våra gamla fixar ju inte lika mycket som vi vuxna. Jag håller med om att toppmurklan är en svamp som är lättare att tillreda och därtill inte har några giftiga ämnen att oroa sig för.
Vi åt av de torkade toppmurkorna, sås, på nyårsafton och det är så gott. 🙂
kryddburken, det är då verkligen dags igen för dig igen. 😉
Marina, barn och äldre kan ta det lugnt. Äter man sällan så, men prova gärna toppmurklan det är en goding i sin smak
den med. 🙂
Fröken Dill, satsa på ett eget svamprevir och inhägna det så fort du kan.
Unga morsan, tack för komplimang och hoppas du får tillfället att prova toppisarna. 🙂
Karin, slå ett slag för toppisarna smaken har de och de är dessutom lättare att få rena från sand och jord.
Sandra, det är ynnest att få dem serverade på sin egen tomt. Ha en god fredag med dig!
Annica, visst är det lyx du får gå på en tur. Kanske vårsvampen är mer lyckosam för dig. 😉
Lisa, jo tack det synd att klaga. 🙂
Ha nu en härlig helg med er/ Mimmi
Det är nu maj 2010 och det råder inget tvivel om att det är Toppmurklans år. Den tycks finnas överallt.
Inte giftig som Stenmurklan.
Nu ska jag ut och plocka just murklor.
Fredrik, tack och lov för att denna läckerhet inte är av det giftiga slaget.
God lycka på din toppentur!