Jordgubbarna i landet har verkligen tagit fart och fullkomligt forsar fram bland de gröna frodiga bladen. Vi satte nya pigga plantor för ett par år sedan, det blev sorterna polka som är en tidig gubbe i lådan, och bounty som kommer lite senare på säsongen.
Tidigare idag skulle vi få gäster hit till vårt berg och bestämde att det skulle passa bra med de röda bären, de skulle få spela huvudrollsinnehavare i en somrig bakelse.
En krämig gul lemon curd i ett vitt marängrede, djupt röda gubbar och ett moln av lättvispad grädde på toppen. De raraste rosenblad och kontrasterande limegröna strimlor därtill.
Marängreden
4 st äggvitor
1/2 tsk lime eller citronsaft
125 g socker
112 g florsocker
10 g vaniljsocker
1. Sätt ugnen på 130°C
2. Vispa äggvita och citrussaft till skummet börjar lyfta.
3. Tillsätt lite socker och vispa på medelfart. Tillsätt resterande socker och öka till full fart.
4. Florsocker siktas och vänds ner i marängskummet med en slickepott.
5. Doppa en stor matsked i ljummet vatten och lägg upp en klick på plåten, forma en fördjupning i varje maräng.
6. Baka dem i ca en timme tills de känns torra runt om och något mjuka i mitten.
Citronkräm
4 st äggulor
2 dl socker
2 citroner och saften därav
75 g smör
1. Blanda äggulor och socker i en tjockbottnad rostfri kastrull. Tillsätt citronsaften och sjud på svag värme, vispa hela tiden till krämen blir tjock. Det får inte koka då skär sig krämen.
2. Ta kastrullen från värmen och vispa ner fettet.
3. Låt krämen kallna ordentligt innan det är dags att fylla bakelserna.
Dekoration:
Jordgubbar
Vispad grädde
Rosenblad
Lime, strimlor av skalet






Det där ser gott ut Mimmi, härligt med gubbar! sitter vid havet på Öland och har ätit jordens mest smaklösa wrap men det är vacker utsikt så man får vara nöjd ändå!
Det smakade riktigt bra med de fyllda marängredena. Du får stanna till på hemvägen från ön om ni behöver ett kaffestopp.
Detta var den underbaraste bakelse vi någonsin smakat! Gott kaffe och varmt mottagande uppe på berget en solig dag. Tack! Cari och Lennart
Tack, det var härligt att höra. Det var trevligt att ha er här på vårt berg.
Gött!