De här mangomarinerade kycklingfieérna är ett smaskigt alternativ till köttbullar och prinskorv, om man nu vill prova på något annat på påskbordet vill säga. Vi åt av dessa på vår påskbuffé och nu vet jag en kille som blir glad när han får receptet i sin hand. Lycka till med din matlagning nu, längre ner finns beskrivningen.
Vill man bjuda av kycklingben istället går det också bra, släng ner dem tillsammans med marinaden i dubbla plastpåsar över natten, stek benen i 175°C i ca 45 minuter. Till kycklingbenen är det gott med ugnsrostade strips av potatis och rotsaker med en sås att dippa i.
Nä, nu ska jag gå och baka födelsedagstårtan till dottern som fyller 20 år idag. För sedan bär det iväg ner till sköna Fryksdalen och konstrundan som går av stapeln för fjortonde gången i år.
Ha en god fortsättning på den glada påskhelgen…
Påskens mangomarinerade kycklingfileér på en bädd av spenat och sparris…
Mangomarinerad kyckling
10 st kycklingfileér
1/2 dl honung
1/2 dl mango chutney
1/2 dl mangopuré eller frusen mango som mixas
3 tsk curry
2 msk soja
salt och peppar
1. Börja med att krydda kycklingen med salt och peppar. Blanda ingredienserna till marinaden i en bunke. Pensla fileérna och ställ i kylen till nästa dag.
2. Stek kycklingfileérna i 200°C till en kärntemperatur på 72°C.
3. Låt svalna något och skär fileérna i snygga bitar och lägg upp på en bädd av vårens primörer, spenat och sparris och smakar bra till. Kokt färskpotatis och en grön kall sås gör det hela till en vårmiddag.






Hej Mimmi!
Jag ser att du haft en god påsk! Jag är sugen att testa ditt hårdbröd för det såg så gott ut men skiner solen hamnar jag ute istället. Är du i full gång med sådd och plantor? Själv har jag bara satt en sort körsbärstomater.
Ha det fint /kram Karin
Hallå Karin, påsken har varit god. Nu när vi inte åkte till fjällen hade jag gärna sett att vi fått vara ute i trädgården och donat på, men vi har riktigt mycket med snö kvar, det är bara trappen som tinat fram än så länge.
Vi har satt ganska mycket av diverse fröer som har börjat komma i såbrättena. Beställde en ny laddning med solrosfrön idag för tanken är att vi ska försöka oss på en hel liten solrosoas i sommar.
Må så gott med dig/ Mimmi
Så fantastiskt gott! Mango och jag har blivit riktigt goda vänner så detta är något som jag måste spara och testa. Det låter riktigt gott.
Mango chutney och kyckling är alltid en underbar kombo så detta måste testas. Kycklingvingar är också toppengott. Sådana får det bli när det är dags för VÅRUTFLYKT. Snart!
Hoppas fröken Dill
Helena, det blev riktigt lyckat. God tur med din nya smakkompis.
Fröken Dill, visst väntar man på riktigt vår nu. Kyckling i utflyktskorgen låter som en god idé.
Påsklovshälsningar från Mimmi
Åh, vad gott detta ser ut och verkar. Måste prova detta nån gång!
Karin, det blev gott och för oss nya smaker med kycklingen. Hoppas det faller dig i smaken när du provlagar.
Mathälsningar Mimmi
[...] mangomarinerad kyckling med en försmak av vårens primörer som tillbehör kan bjudas på påskbordet jämte andra rätter [...]
Hej! Detta recept verkar ju helt underbart gott! Har bara en liten fråga, hur mycket kan man räkna per person? jag ska nämligen göra mat men kanske för 30 personer eller 50 och då är det lättare att räkna från en.. men som du hör är jag ju sämst på att tänka ut själv så lägger mina kort på dig!
/ Isabella