En kul maträtt på majtessill som jag tycker borde passa bra till EM-fotbollen i morgon. Oavsett vem man håller på i semifinalen så kan det smaka med lite sill på ryskt vis. Vi kommer också att ladda med lite spanska tapas, vi garderar oss med andra ord. För jag tror det blir en jämn match som kommer att avgöras på straffar.
Hur går det i fotbollsdramat mellan Spanien och Ryssland? Vad är din gissning?
Ryska sillen
250 g matjesill, tre fileér eller två burkar
3 dl gräddfil
1/2 rödlök hackad
2 msk gräslök hackad
100 g inlagda rödbetor
200 g gurka
2 st hårdkokta ägg
1. Skär majtessillen i bitar och lägg på ett fat. Bred gräddfilen över toppa med rödlök och gräslök.
2. Garnera med hackade rödbetor, gurka och ägg.
3. Nykokt färskpotatis, knäckebröd och en sval öl passar fint till.






Är mer intresserad av sillen än fotbollen,ha ha! Den ser god ut tycker jag.
KarinW: Jag använde hela matjesfileér till den här rätten som var otroligt fasta och fina. Det kan allt variera på de olika fabrikaten.
Vilka sorter av matjes brukar du använda?
[...] Spanien är mina favoriter nu när vi inte har våra egna gubbar kvar. Vi har redan ätit av den ryska sillen tidigare i veckan som en liten hyllning till de ryska laget. Vilken fotbolle de lirat även fast de [...]