Fram med stora syltgrytan eller idag får den allt lov att heta paltgrytan. Jag tappar upp vatten i den och tillsätter saltet så det får tid på sig att koka upp, det tar ju en stund. Det här med palt var ju alla ungars favoritmat, ja vuxnas med för den delen. När det var dags för paltkokning, fick mamma plocka fram köttkvarnen så att vi kunde mala potatisen. Det var alltid lika roligt att få hjälpa till. När man var riktigt liten orkade man inte dra runt veven alls men med åren så gick det lättare. Min mamma brukade för de mesta koka flatpalt, det gillade vi barn bäst. Det var inget fläsk i mitten utan det fick man brevid istället. Obligatoriskt var smöret och lingonsylten. Till detta drack man den självklara drycken mjölk.
Det går bra att koka palt på bara vetemjöl vilket var det mest förekommande i vårat kök. Annars är det kornmjöl som man förknippar med pitepalten. Så här ser mitt recept ut från dagens paltkok.
Pitepalt ca 15 st
2 kg potatis
6 dl kornmjöl
3 dl vetemjöl
2 msk salt
300 rimmat sidfläsk
1. Sätt på grytan med vatten och salt. 3/4 fylld gryta blir bra så paltarna inte fastnar i varandra.
2. Skala och riv potatisen på matberedaren.
3. Blanda i salt, mjöl och blanda ihop. Låt stå och dra så medan du skär sidfläsk.
4. Skär fläsket i tärningar. Nu borde mjölet ha svällt lite till lagom konsistens.
5. Forma degen till äpplestora paltar, gör ett hål i mitten där fläsket läggs i, förslut. Fukta händerna med kallvatten när du formar paltarna.
6. Lägg palten i en paltslev med lite kokvatten i botten och sänk ner i det kokande vattnet. Låt ligga så medan du gör nästa palt. Fortsätt till att alla paltarna ligger i grytan.
7. Koka på svag värme till att alla flyter upp. Koka därefter ca en halvtimme till.
8. Avnjutes med smör och kröser, hoppsan det var värmländska, lingon menar jag.





Hej Mimmi
Va kul vilken underbar blogg, med god mat, bilder och funderingar över livet. När vi nu kommer på (den utlovade?) paltprovsmakningen ska jag ta med mig Catharinas mormors recept på västgöta korv.
Krya nu på er den sista biten!
Många kramar från paltfantom Rosenknopp
P.s en påminnelse samma dag om att ta med korvreceptet är nog inte så dumt, eftersom minnet är som det vart. D.s
Det är viktigt att föra vidare den matkultur man är uppväxt med.
Därför passar det bra att bjuda sina barn på paltkalas…..
Kul om jag får ta del av Västgötakorven. Är det liknande Värmlandskorven, tro?
Om du påminner mig, ska jag påminna dig!!
Paltkramar
Mimmi
[...] ville inte annat än bidra till dagens middag. Fram med den stora syltgrytan som också får agera paltkokare när norrbottensgenerna blir för längtande. Spolade av grisbenet i kallt vatten, la det i grytan [...]
[...] kilo potatis och blandade i 1 dl kornmjöl och resten vetemjöl. Det fick räcka så. Vill du ha ett recept på en rejäl gryta med palt så finns det sedan tidigare här på [...]
Men herre gud!
Fick syn på din bild av palten upplagd.
http://mimmismat.wordpress.com/2008/04/28/paltkoma/
Åh vilken vacker bild.
Fick såna här ”rythmiska smmandrgningar”
Akut palthjärna, eller vad det kallas.
Härstammar från Jämtland (Åre) och där kallas
det för ”Kams”
Har gjort lite olika varianter och gjort en bok om palten.
Har ett 40-tal recept där samlat från slott o koja
från hela Sverige.
Har 2 recept här. ”utskrifsvänligt”
http://home.koping.net/tiwa425/Palt/
Om folk slår ett mail skickar jag boken, ”I Word”
Ha en bra dag!
Sten, det är lätt hänt att man blir frestad av palt. När suget slår till kan man inte stå emot.
Vad spännande att du samlat och skrivit om palten. Jag får allt titta närmare på den.
Tack för dina tips!
Ha det nu så gott!